Burek sa mesom

Bałkański burek z mięsem

Burek to rodzaj nadziewanego placka wykonanego z ciasta filo bądź yufka, bardzo popularny w krajach śródziemnomorskich i arabskich. Nazwa pochodzi od tureckiego czasownika bur-, oznaczającego: zawijać, zakręcać. Studiując w Serbii zapałałam miłością po grób do wszelkiego rodzaju burków, gibanic i pit (nazwa odróżnia sposoby zawijania i rodzaje farszu, zasada jednak pozostaje taka sama). Serbowie i Bośniacy co rano po wypiciu super mocnej kawy, w drodze do pracy, kupują kawałek burka, dostępnego w każdej piekarni czy specjalnym sklepie sprzedającym wyłącznie burki o serbskiej nazwie buregdžinica. Taki ociekający tłuszczem, zawinięty w papier kawałek najlepszego bałkańskiego fast foodu zjadają popijając obowiązkowo jogurtem naturalnym przypominającym nasz kefir. Bajka.

Wracając do farszu, burek może być wypełniony mięsem wieprzowym, wołowym lub jagnięciną, mięso może być mielone lub siekane, może mieć farsz z ziemniaków lub sera zbliżonego w smaku do fety, może zawierać szpinak lub tzw blitvę (czyli burak liściowy w Polsce niestety słabo dostępny). Sa tez burki na słodko z jabłkami i cynamonem. Każda wersja jest wspaniała.

W moim przepisie nie wykonuję ciasta samodzielnie. Nie mam cierpliwości ani odwagi aby wałkować i rozciągać ciasto na płaty wielkości dywanu. Podaję na dole składniki, ale przygotowanie jest długie i pracochłonne. Jeśli jednak chcecie się dowiedzieć jak to zrobić napiszcie do mnie a ja wam odeślę instrukcje

składniki:

1 opakowanie cienkiego ciasta filo

600 g mielonej wieprzowiny

2 cebule 

1 łyżeczka soli

1 łyżeczka papryki

1 łyżeczka ziół dalmatyńskich (mieszanka: oregano, bazylia, majeranek, rozmaryn, cząber, tymianek, szałwia, lawenda)

1 płaska łyżeczka pieprzu

50 ml olej rzepakowy

200 ml gazowanej wody mineralnej

przygotowanie:

układanie farszu:

Musisz sobie policzyć płaty i podzielić mięso na patelni tak aby na każdym rozkładać tyle samo farszu. W opakowaniu najczęściej jest 7 płatów więc musisz sobie podzielić na 6 części i jeden płat rozłożyć na dnie. 

Rozgrzej piekarnik do 250 stopni, góra dół. Najlepsze burki pieką się w piecu opalanym drewnem gdzie temperatura jest bardzo wysoka.  Pitę piec przez 20 minut w wysokiej temperaturze. Po tym czasie jeśli zaczyna się rumienić skręcić można zmniejszyć 220 stopni i piec jeszcze 10 minut.

A teraz najważniejsze. Tak wypieczony burek zalać szklanką wrzącej wody. Tak. Jakkolwiek dziwnie to brzmi, trzeba tak zrobić. Niech pływa w wodzie. Nie bójcie się, burek wszystko wchłonie a woda sprawi, że będzie mięciutki w środku i chrupiący na wierzchu. Bez polewania jest twardy i ciężko go gryźć. Po tym zabiegu piec jeszcze 10 minut.

trik

Możesz też zostawić jeden pusty płat filo i na górze posmarować olejem i zmiąć jak kartkę papieru. 

Jeśli chcesz podejść do tematu super ambitnie możesz samodzielnie zrobić ciasto: 500 g mąki tortowej, ok. 300 ml letniej wody, łyżeczka soli, olej do posmarowania wyrobionego ciasta. 

W sposobie mieszania przypomina nasze ciasto na pierogi, ale aby się rozciągało, należy sporo je smarować olejem. Musi być elastyczne, ponieważ powinno się wałkować na super cienkie płaty. 

DRUKUJ

podziel się
przepisem

Mogą Ci zasmakować