ocet z dzikich gruszek
super zdrowy, wystarczy woda, owoce, cukier i .... święty spokój
Wykonanie octu w warunkach domowych jest niezwykle proste. Wystarczy kilka składników i …. święty spokój, ponieważ leżakowanie octu przez kilka miesięcy to jego naturalny proces.
Do produkcji octu można wykorzystać niemalże każdy kwaśny owoc. Ja zrobiłam ocet z dzikich gruszek, które nie nadają się do bezpośredniego spożycia. Jeśli masz dostęp do jakiejkolwiek jabłonki, gruszy i nie wiesz co zrobić z owocami, które spadły, są lekko poobijane i trzeba je szybko przetworzyć, zachęcam Cię do zrobienia octu domowego. Takie owoce są na ocet najlepsze, ponieważ mamy pewność, że nie były pryskane a ocet w procesie fermentacji nie ulegnie zepsuciu.
Domowy ocet jest naturalnym źródłem łatwo przyswajalnych witamin i mikroelementów (witamina K, kwas foliowy, jod, bor, potas, miedź, magnez), wspomaga trawienie, poprawia metabolizm, zawiera pektyny i błonnik. Ma wysokie właściwości przeciwutleniające, dzięki czemu niweluje działanie wolnych rodników. Świetnie nadaje się do picia, w wersji rozcieńczonej, wspomagając naturalną odporność organizmu.
- Przygotowanie: 30 min
- Proces fermentacji: kilka miesięcy
składniki:
Jabłka lub gruszki – koniecznie nie pryskane
Roztwór:
przegotowana woda z cukrem w proporcjach 1 litr + 3-4 łyżki cukru
opcjonalnie możesz dodać kilka rodzynek, które dodatkowo podkręcą fermentację
duży słój oraz malutki spodeczek, który wejdzie do środka.
gaza i gumka
przygotowanie:
- Owoce starannie umyj, odkrój ubite lub podgniłe części, resztę pokrój byle jak i wstaw je do wyparzonego słoja. Powinny zapełnić 4/5 wysokości słoja. Możesz dosypać rodzynki.
- W garnku ugotuj wodę, dodaj cukier i ostudź. Chłodną wodą zalej owoce, przykryj spodeczkiem tak aby nie wystawały nad poziom zalewy i były odizolowane skutecznie od powietrza. Zamiast wieczka zasłoń ściereczką lub gęstą gazą.
- Odstaw w ciepłe, ciemne miejsce na minimum 5 tygodni. Co kilka dni mieszaj zawartość wyparzoną łyżką. To jest w zasadzie jedyna trudność, musisz zachować sterylność, aby proces fermentacji nie został zakłócony.
- Jeśli na powierzchni octu w trakcie produkcji pojawi się biała, gęsta „czapa” wtedy ostatniego dnia, przed zlaniem do butelek zbierz ją i przełóż do wyparzonego słoika (można też zasuszyć). To matka octowa, którą wykorzystuje się przy kolejnej produkcji octu, znacznie przyspieszy jego proces.
Skosztuj, jeśli ocet jest dla Ciebie wystarczająco kwaśny, zlej płyn przecedzony przez gęste sito do wyparzonych butelek, niech nadal leżakuje. Odstaw w ciemne miejsce. Ocet się nie psuje bo jest samokonserwujący.
podziel się
przepisem
Mogą Ci zasmakować
Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.