Grzyby marynowane

marynowane leśne grzyby
czyli jesień zamknięta w słoiku

Do marynowania nadaje się kilka rodzajów grzybów: rydze, kurki, maślaki, podgrzybki czy prawdziwki to taka podstawowa gama polskich grzybiarzy.

Mnie udało się zebrać podgrzybki, prawdziwki (akurat te zjadłam od razu z jajecznicą) oraz ogromną ilość rydzy. Takie grzyby zobaczycie właśnie na zdjęciach do tego przepisu.

Aby wszystko przebiegło sprawnie trzeba przygotować się do każdego etapu w odpowiedniej kolejności.

składniki:

Świeżo zebrane leśne grzyby: podgrzybki, maślaki, rydze, mniejsze prawdziwki, kurki.

 

Marynata uniwersalna do grzybów:

1 litr wody

¾ szklanki octu 10%

3 łyżki cukru

1 ½ łyżeczki soli do przetworów (sól niejodowana, można ją kupić w większości marketów)

5-8 kulek ziela angielskiego

3-6 liści liści laurowych

2-3 cebule pokrojone w piórka

przygotowanie:

Do podgotowanej marynaty wrzuć grzyby. Gotuj 30 min. Zwróć uwagę, niektóre gatunki lubią się przypalać (maślaki, podgrzybki, prawdziwki), delikatnie je kontroluj i mieszaj od spodu, ale na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić kapeluszy.

Przygotuj słoiki, umyj je starannie, sprawdź, czy pokrywki są nowe, czyste i nieuszkodzone. Zalej je wrzątkiem. Umyte słoiki, mogą być mokre, wsadź do piekarnika i wyparz w temp 140 stopni ok 10-15 min. Postaraj się dograć tak czas, żeby je wyparzać dopiero, kiedy grzyby gotują się w marynacie. Wtedy wsadzisz je do gorących słoików i nie będzie trzeba ich dodatkowo pasteryzować.

Gorące grzyby wlewaj chochelką do gorących słoików, staraj się je „upychać’ gęsto, zalewaj marynatą tak aby przykryła grzyby, mocno dokręcaj słoiki wyparzonymi pokrywkami i odwracaj do góry dnem. Trzymaj je tak aż ostygną. W zasadzie są gotowe do zjedzenia już na następny dzień. Opisz je na wieczku, w którym roku zostały zebrane i delektuj się nimi kiedy tylko zapragniesz.

DRUKUJ

podziel się
przepisem

Mogą Ci zasmakować

Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.