marynowane leśne grzyby
czyli jesień zamknięta w słoiku
Do marynowania nadaje się kilka rodzajów grzybów: rydze, kurki, maślaki, podgrzybki czy prawdziwki to taka podstawowa gama polskich grzybiarzy.
Mnie udało się zebrać podgrzybki, prawdziwki (akurat te zjadłam od razu z jajecznicą) oraz ogromną ilość rydzy. Takie grzyby zobaczycie właśnie na zdjęciach do tego przepisu.
Aby wszystko przebiegło sprawnie trzeba przygotować się do każdego etapu w odpowiedniej kolejności.
- Przygotowanie: 4h
składniki:
Świeżo zebrane leśne grzyby: podgrzybki, maślaki, rydze, mniejsze prawdziwki, kurki.
Marynata uniwersalna do grzybów:
1 litr wody
¾ szklanki octu 10%
3 łyżki cukru
1 ½ łyżeczki soli do przetworów (sól niejodowana, można ją kupić w większości marketów)
5-8 kulek ziela angielskiego
3-6 liści liści laurowych
2-3 cebule pokrojone w piórka
przygotowanie:
- Wyczyść grzyby, najpierw na sucho, odetnij nóżki, sprawdź czy nie są robaczywe. To też dobry moment, żeby jeszcze raz zweryfikować czy na pewno jest to grzyb jadalny. Bądźcie czujni, zatrucie grzybami ma bardzo poważne konsekwencje. Potem bardzo dokładnie umyj je pod bieżącą wodą, wypłukując starannie piasek z dołu kapeluszy. Jeśli kupiliście grzyby, a nie zebraliście samemu, rekomenduję podwójne płukanie, zdarza się, że grzyby na straganach są pryskane różnymi preparatami. Jeśli grzyby są duże możesz je przekroić na połówki lub ćwiartki. Weź jednak pod uwagę fakt, że po ugotowaniu zmniejszą się o ok 30-40%.
- Umyte grzyby zalej wodą i gotuj 30 min bez żadnych przypraw i soli (jeśli masz kilka rodzajów, jeśli nie chcesz ich mieszać, wtedy wszystko rób w osobnych garnkach). Po zagotowaniu odcedź. W takiej postaci, jeśli grzyby zebrałeś popołudniu i już wiesz, że nie zdążysz, mogą poczekać na kolejny etap na następny dzień. Zostaw je jedynie w chłodnym miejscu lub kontynuuj przepis.
- Sprawdź czy na pewno masz wszystkie składniki na marynatę i słoiki. Na tym etapie najważniejsze jest oszacowanie, ile potrzebujesz słoików oraz marynaty. Jeśli potrzebujesz marynaty więcej niż te podane powyżej proporcje, nic prostszego, po prostu przeskaluj wszystko razy dwa lub trzy. W ten sposób uzyskasz ilość płynu, który pokryje wszystkie grzyby i zapełni słoiki.
- Na marynatę: wodę z przyprawami (oprócz cebuli) zagotuj, następnie dodaj pokrojoną cebulę i gotuj wszystko 5 min.
Do podgotowanej marynaty wrzuć grzyby. Gotuj 30 min. Zwróć uwagę, niektóre gatunki lubią się przypalać (maślaki, podgrzybki, prawdziwki), delikatnie je kontroluj i mieszaj od spodu, ale na tyle delikatnie, aby nie uszkodzić kapeluszy.
Przygotuj słoiki, umyj je starannie, sprawdź, czy pokrywki są nowe, czyste i nieuszkodzone. Zalej je wrzątkiem. Umyte słoiki, mogą być mokre, wsadź do piekarnika i wyparz w temp 140 stopni ok 10-15 min. Postaraj się dograć tak czas, żeby je wyparzać dopiero, kiedy grzyby gotują się w marynacie. Wtedy wsadzisz je do gorących słoików i nie będzie trzeba ich dodatkowo pasteryzować.
Gorące grzyby wlewaj chochelką do gorących słoików, staraj się je „upychać’ gęsto, zalewaj marynatą tak aby przykryła grzyby, mocno dokręcaj słoiki wyparzonymi pokrywkami i odwracaj do góry dnem. Trzymaj je tak aż ostygną. W zasadzie są gotowe do zjedzenia już na następny dzień. Opisz je na wieczku, w którym roku zostały zebrane i delektuj się nimi kiedy tylko zapragniesz.
podziel się
przepisem
Mogą Ci zasmakować
Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.