ocet truskawkowy
uroczy i super aromatyczny
Najbardziej uroczy ocet jaki zrobiłam. W mocnym kolorze czerwieni, nieziemsko pachnący i nadaje przez cały rok tego niepowtarzalnego uroku sałatkom. Do picia z wodą smakuje jak najlepsza lemoniada. Ocet owocowy można zrobić nie tylko z truskawek, ale też np. ze śliwek, malin, porzeczek, wiśni, rokitnika. Na moim blogu znajdziesz przepisy na inne octy: ocet jabłkowy (przepis tutaj) i ocet z dzikich gruszek (przepis tutaj). Obiecuję eksperymentować też wkrótce z innymi owocami.
Jakie właściwości ma ocet truskawkowy? Pomaga obniżać poziom cukru we krwi, redukować poziom cholesterolu i zmniejszać apetyt.
Po zapakowaniu w ładne butelki gwarantuję, że będzie fantastycznym prezentem dla rodziny i przyjaciół!
Poniżej proponuję 2 opcje wytworzenia tego octu:
- z całych owoców
- z szypułek z stylu zero waste
Mój wniosek:
Ocet z całych truskawek ma intensywniejszy kolor i mocniejszy aromat. Mniej też pleśnieje podczas fermentacji. Ocet z szypułek jest bledszy, nie pachnie zbyt mocno ale ma za to jedną zaletę: jest produktem ubocznym podczas robienia dżemów. Zero waste – takie rozwiązania kocham najbardziej. Do Ciebie należy decyzja jaka opcję wybierzesz. Pamiętaj przy wersji z szypułek- odcinając końcówki od truskawek odcinaj z kawałkami owoców.
- Przygotowanie: 1h
- Fermentacja: 4 tygodnie
składniki:
1,5 kg świeże, dojrzałe truskawki, nie muszą to być najpiękniejsze okazy (lub odcięte szypułki z dowolnej ilości truskawek)
woda z filtra albo przegotowana i wystudzona oraz ekologiczny ocet jabłkowy w ilości 50%-50%
cukier biały
możesz dodać kilka liści mięty (opcjonalnie) lub kore cynamonu
dodatkowo: słoiki, gaza i gumka
przygotowanie:
- Wersja z całych owoców: Truskawki opłucz, obierz i pokrój na mniejsze cząstki lub zmiksuj. Ja zmiksowałam owoce. Włóż owoce do słoika/słoja odpowiedniej wielkości. Powinny go luźno wypełnić najwyżej w połowie, a najlepiej w 1/3. Nie dawaj więcej owoców, bo truskawki często buzują podczas wytwarzania octu i salwują się ucieczką z naczynia. Mogą spowodować zalanie kuchni i całkiem spore straty. Słój z octem zalecam postawić na tacy albo nawet w misce, bo lepiej być gotowym na wszelkie „kipiące awarie”.
- Wersja z szypułek: Wrzuć je do słoja, tutaj zastosuj metodę ¾ wypełnienia.
- W kolejnych etapach postępuj identycznie w obu wersjach – z całymi owocami lub z szypułkami.
- W osobnym naczyniu przygotuj wodę z cukrem i octem– 4 kopiaste łyżki na każdy litr płynu. Syropem zalej owoce umieszczone w słoju. Płynu ma być nieco więcej, niż wskazuje poziom owoców. Nie napełniaj słoika za bardzo, bo nastaw może uciec podczas burzliwej fermentacji! Zabezpiecz ręcznikiem papierowym lub gazą i gumką, żeby do octu nie dostały się muszki.
- Odstaw w ciepłe, ciemne miejsce na minimum 4-5 tygodni, ale możesz też zapomnieć o nim przez 2 miesiące. Co kilka dni mieszaj zawartość wyparzoną łyżką. To jest w zasadzie jedyna trudność, musisz zachować sterylność, aby proces fermentacji nie został zakłócony.
- Jeśli na powierzchni octu w trakcie produkcji pojawi się biała, gęsta „czapa” wtedy ostatniego dnia, przed zlaniem do butelek zbierz ją i przełóż do wyparzonego słoika (można też zasuszyć). To matka octowa, którą wykorzystuje się przy kolejnej produkcji octu, znacznie przyspieszy jego proces.
Skosztuj, jeśli ocet jest dla Ciebie wystarczająco kwaśny, zlej płyn przecedzony przez gęste sito do wyparzonych butelek, niech nadal leżakuje. Odstaw w ciemne miejsce. Ocet się nie psuje bo jest samokonserwujący.
TRIK
W przepisie na sos winegret możesz użyć właśnie tego octu. Kliknij tutaj.
podziel się
przepisem
Mogą Ci zasmakować
Sorry, we couldn't find any posts. Please try a different search.