Napar z mniszka i pokrzywy na anemię

napar z mniszka lekarskiego i pokrzywy
na anemię i wiosenne osłabienie

Mniszek lekarski – obfituje w sole mineralne oraz witaminy, dlatego jest wykorzystywany przy leczeniu anemii. Doskonale oczyszcza organizm ze złogów i toksyn, a także wspiera układ odpornościowy. Dzięki zawartemu w nim interferonowi pobudza organizm do walki z wirusami i bakteriami. Obniża też poziom cukru we krwi oraz odtruwa organizm. Jest bogatym źródłem witamin A w łatwo przyswajalnej formie beta-karotenu, oraz witamin K, E i C a także potasu i błonnika.

Pokrzywa – duża ilości chlorofilu zawartego w liściach pokrzywy zapobiega niedokrwistości organizmu. Pokrzywa zawiera też w sobie sole mineralne oraz mikroelementy, takie jak: magnez, wapń, potas oraz doskonale przyswajalne żelazo szczególnie ważne w leczeniu osłabienia i anemii. Wyciąg z liści pokrzywy i sporządzone z niej napary pomagają w pozbyciu się toksyn z organizmu, a także ułatwiają trawienie i łagodzą dolegliwości związane ze stanem zapalnym przewodu pokarmowego. Ta na pozór zwykła roślina, jest również źródłem cennych witamin: A, B, C oraz K. Doskonale oczyszcza i wzmacnia nerki. Ma mocne działanie moczopędne.

składniki:

1 szklanka kwiatów mniszka

1 szklanka liści pokrzywy

opcjonalnie: cytryna i miód

Przygotowanie:

Kwiaty mniszka i liście pokrzywy dokładnie umyj, umieść w garnku lub czajniczku na herbatę i zalej 1 litrem wrzątku. Zaparzaj przez 10 do 20 minut. Po tym czasie wywar dokładnie przecedź, dodaj miodu i cytryny do smaku i pij 1-2 szklanki dziennie.

Kwiaty mniszka i liście pokrzyw zbieramy, gdy rośliny są młode, najlepiej w maju. To właśnie wtedy są najbardziej dojrzałe ale jeszcze nie są gorzkie. Kwiaty mniszka zbiera się w słoneczny dzień – przed południem wtedy kiedy są najbardziej otwarte. Jeśli mają dużo muszek i innych robaczków rozłóż je na słońcu na papierze – żyjątka szybko opuszczą podsuszone kwiatostany.

Uwaga:
Napar z mniszka lekarskiego nie jest zalecany dla osób, które maja problemy z nerkami.
Sprawdź też czy dobrze go tolerujesz jeśli jesteś alergikiem na trawy i pyłki.

DRUKUJ

podziel się
przepisem

Mogą Ci zasmakować