chłodnik tarator
bułgarski przysmak
Tarator to tradycyjny bułgarski chłodnik przyrządzony z ogórków, czosnku i orzechów włoskich na bazie bałkańskiego jogurtu. Jest to ulubione danie Bułgarów w upalne dni, serwowane jako przystawka lub pomiędzy posiłkami. Niekiedy podawane w szklance i spożywane z kieliszkiem rakii!
Jogurty na Bałkanach są bardziej kwaśne, bogate w naturalne, zdrowe bakterie, biorąc pod uwagę nabiał, który obecnie mamy w Polsce, możesz do tego przepisu użyć kefiru lub zsiadłego mleka, uzyskasz dzięki temu bardziej „autentyczny” smak chłodnika.
Zapewne zastanawiasz się czym różni się tarator od greckiego sosu tzatziki. W zasadzie składniki są podobne z wyjątkiem orzechów włoskim w wersji bułgarskiej. Oba te sosy/chłodniki są nieocenionym źródłem probiotyków, witamin i naturalnych antybiotyków. Warto więc przynajmniej raz na tydzień, kiedy temperatura jest zbyt wysoka na ciężki posiłek przygotować tarator i zjeść go np. z ziemniakami jako pełnowartościowy, super zdrowy i tani posiłek.
- Przygotowanie: 15 min
- Chłodzenie: 30 min
składniki:
2 ogórki (ok. 500 g)
500 g kefiru lub jogurtu naturalnego (najlepiej bałkańskiego lub greckiego)
1-2 ząbki czosnku,
garść posiekanych orzechów włoskich
1/2 pęczka koperku
1 – 2 łyżki posiekanego szczypiorku lub cebulki dymki
1-2 łyżki oliwy z pierwszego tłoczenia
sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Ogórki pokrój w drobną kostkę (lub zetrzyj na tarce o grubych oczkach ale zdecydowanie zmieni to konsystencję zupy i faktycznie zacznie bardziej przypo0minać tzatziki niż tarator), przełóż do miski. Jeśli masz warzywa z dobrego źródła wystarczy je dokładnie umyć, nie obierać, no chyba, że tak bardziej lubisz.
Dodaj jogurt, rozgnieciony czosnek, posiekany koperek, orzechy posiekane byle jak, oliwę i dopraw solą i pieprzem do smaku. Wymieszaj wszystkie składniki razem.
- W zależności od upodobań możesz dolać zimną wodę, ale tak aby tarator nie był zbyt rzadki. Warto odczekać zanim zaczniecie jeść tarator, dzięki przerwie orzechy zmiękną, staną się delikatniejsze w smaku, naszym celem jest wyczuwać ich aromat a nie siłować się w chrupaniu.
trik
Tarator najlepiej smakuje gdy go schłodzimy w lodówce lub można go podać z kostkami lodu. Ja uwielbiam połączenie ciepłych młodych ziemniaków, jajka na twardo i tarator. To dla mnie kwintesencja wakacji i na takim posiłku mogę funkcjonować przez całe lato.