Kapusta pak choy z sezamem
Pak choi, pak choy, bok choy, a może pakczoj? Jest sporo wariantów nazwy, w rzeczywistości wszystkie sprowadzają się do nazwy oficjalnej, czyli kapusty właściwej chińskiej, nie mylić z kapustą pekińską.
Warto na nią zwrócić uwagę, tym bardziej, że coraz częściej pokazuje się już w polskich sklepach.
Bogata m.in. w błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B (wit B1, B2, B3, B4 i B5) i wit. E , A i C, oraz sporo wit K, ponad to w sole mineralne – potas, wapń, żelazo, magnez, cynk, fosfor, mangan, selen, miedź i sód, a także w kwas foliowy chroniąc serce przed chorobami wynikającym z uszkodzenia naczyń krwionośnych. W pak-choy obecna jest także cholina będąca związkiem redukującym chroniczne zapalenia, a dodatkowo wspierającym pamięć i zdolność uczenia się.
A jak przyrządzać? W odróżnieniu od innych kapust, pak choy można skonsumować w całości. Idealnie gotuje się ją na parze, smaży krótko w woku lub dusi w małej ilości wody lub bulionu.
Klasyczne zestawienia smakowe łączą liście pak choy z sosem sojowym, imbirem, olejem sezamowym, zieloną cebulką oraz czosnkiem.
- Przygotowanie: 15 min
składniki:
2 główki pak choy
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka białego sezamu
1 łyżeczka czarnego sezamu
1 łyżka oleju sezamowego
2 łyżki oleju rzepakowego
3 łyżki sosu sojowego
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka sosu teryaki
½ łyżeczki chili
4 natki cebulki dymki pokrojone w 5 cm paski
przygotowanie:
- Umyj dokładnie kapustę, delikatnie rozchylając liście, ale ich nie odrywając. Najlepiej zrobić to mocnym strumieniem bieżącej wody. Przekrój baby pak choy na pół lub na ćwiartki, jeśli jest większe.
- Poszatkuj czosnek. Na patelni lub w woku rozgrzej olej rzepakowy, wrzuć poszatkowany czosnek i pilnuj mieszając aż zrobi się brązowy, ale nie spalony. Wyjmij czosnek na talerzyk.
- Na ten sam olej włóż delikatni kapustę i obciąż ją np. talerzem tak aby biała część przylegała do patelni i przyrumieniła się na złoto. Jeśli masz pokrojona kapustę na ćwiartki, w połowie smażenia obróć aby wszystkie strony było złociste.
- W miseczce wymieszaj sos sojowy, jasny sezam, teryaki, miód, olej sezamowy i chili. Wlej do przyrumienionej kapusty, zdejmij obciążenie i podduś ok 3 min.
- Nie mieszaj tylko potrząsaj wokiem i poczekaj aż sos się zredukuje i delikatnie zagęści. Wrzuć pokrojoną cebulkę dymkę i zrumieniony czosnek, potrzaśnij kilka razy i danie gotowe.
Posyp czarnym sezamem i podawaj z ryżem lub pierożkami.