Placki ziemniaczane
Placki ziemniaczane są podstawą wielu kuchni, popularne nie tylko w polskiej ale przede wszystkim kuchni żydowskiej. Z okazji święta Chanukah jada się wszystko słodko i tłusto, a oprócz pączków najpopularniejszą potrawą są Latkes czyli nic innego jak …. placki ziemniaczane.
No dobra, to jakie placki ziemniaczane lubicie najbardziej? Na słodko czy na słono Jakie placki jedli Wasi rodzice, a jakie dziadkowie U mnie w domu rodzinnym zawsze był podział, mama uznaje tylko te posypane cukrem, a tata na słono. Do mojej rodziny wprowadziłam więc tylko jedną właściwą wersję, na słono, mocno popieprzone, posolone ze sporym kleksem tłustej, dobrej jakości śmietany. Tyle i aż tyle.
- Przygotowanie: 30 min
składniki:
1 kg ziemniaków – jeśli możesz dopytaj sprzedawcę, które będą najlepsze na placki
1 średnia cebula
1 duże jajko lub 2 małe
3-4 łyżki mąki z cieciorki (ew. ziemniaczanej lub pszennej)
1/2 łyżeczki pieprzu, soli
olej rzepakowy do smażenia
przygotowanie:
- Najważniejsze w plackach jest starcie ziemniaków na odpowiedniej grubości oczkach. Moje wiórki mają milimetr szerokości i są długie- używam do tego celu robota kuchennego z tarczą o odpowiednich oczkach, nie miksuję, nie blenduję i nie rozdrabniam byle jak. Długie wąsiki są konieczne i tyle. Na tarce ścieram również cebulę. Wszystko razem zajmuje mi ok 3 minut.
- Potem następuje bardzo ważna czynność – starte ziemniaki koniecznie trzeba odcedzić na sicie, a ściekający płyn zbierać do miseczki. Najlepiej odłożyć na godzinę, grawitacja zrobi swoje, jeśli nie masz tyle czasu, pougniataj ręką, aby ziemniaki wypuściły jak najwięcej wody. Im mniej wody tym mniej mąki musisz dodać potem. Wygniecione ziemniaki przełóż do miski.
- Płyn, który zebrał się w miseczce należy delikatnie zlać, a gęstą skrobię ziemniaczaną, która osiadła na dnie włożyć wraz z ziemniakami do miski, naturalnie zagęści nam placki.
- Dołóż pozostałe składniki, wymieszaj z mąką, cieciorka nadaje super smak i pozbawia potrawę glutenu. Jeśli nie masz użyj ziemniaczanej lub pszennej.
Grubość placków zależy od Ciebie, poziom zrumienienia również. Ważne, żeby smażyć placki na tłuszczu o wysokiej temperaturze spalania, wchłoną mniej tłuszczu i szybciej się dosmażą.
Ilość placków jest uzależniona od wielkości – porcja z 1 kg ziemniaków wystarcza mojej 3 osobowej rodzinie na 1 obiad.