Bulion kolagenowy
Bulion kolagenowy to taki wywar z kości, w dużym uproszczeniu coś pomiędzy naszym polskim rosołem, a wietnamską zupą PHO. Jest niezwykle zdrowy, wspiera prawidłowe funkcjonowanie organizmu, wzmacnia odporność i przyspiesza regenerację po chorobie. Jest zbawienny dla osób z chorobami jelit (błony śluzowej, kosmków jelitowych). Wspiera zdrowie psychiczne, stymuluje wzrost i regenerację mięśni, wspiera detoksykację wątroby. Aminokwasy zawarte w bulionie kostnym, posiadają działanie przeciwzapalne. Żelatyna, wapń i magnez wspomagają tworzenie zdrowego kośćca.
Aby uzyskać efekt leczniczy najważniejszych jest tutaj kilka zasad:
Bulion kolagenowy to wywar głównie z kości, musi być przede wszystkim bardzo długo gotowany, by wszystkie chrząstki i ścięgna się rozpuściły, to po prostu wymaga czasu. Min. 6 godzin, niektórzy gotują nawet 12 godzin. Im dłużej, tym lepiej, bo więcej cennych, wartościowych dla jelit oraz stawów, składników przejdzie do wywaru. Aby zwiększyć oddanie cennych składników do wywaru dodaje się 1 łyżkę octu jabłkowego.
- Przygotowanie: 20 min
- Gotowanie: 6-12 godzin
składniki:
2 kg kości z mięsem (np. kości wołowe lub cielęce, korpus drobiowy, kurze łapki, mostek wołowy, kolanko wieprzowe)
3 litry wody (dolewasz po wyparowaniu tak aby zawsze było 3l)
5 liści laurowych
1 łyżka ziela angielskiego
1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytryny
warzywa: seler, marchew, pietruszka, cebula, por
sól himalajska
*trik by bashu:
- dodaję też 5 suszonych grzybów shitake, mają min działanie antynowotworowe
- imbir – spory plaster oraz świeży spory kawałek kurkumy, ew. 1 łyżeczkę proszku.
- kilka suszonych grzybów mun, działają przeciwzawałowo
przygotowanie:
- Kości wypłucz w zimnej wodzie, włóż do dużego garnka i zalej 3l wody. Zagotuj i zbierz sitkiem szumowiny.
- Warzywa wypłucz, obierz i dodaj do garnka z kośćmi. Dodaj przyprawy i grzyby, liście laurowe, ocet jabłkowy oraz ziele angielskie.
- Gotuj na bardzo małym ogniu ok 6-8h. Godzinę przed końcem posól zupę do smaku.
Im dłużej gotujemy kości, tym więcej składników przechodzi do wywaru, w tym w szczególności glutaminy. I to jest główny powód, dlaczego osoby z nieszczelnymi jelitami powinny spożywać gotowane wywary kostne lub wywary mięsno-kostne.
Powinno się spożywać jedną szklankę bulionu dziennie, aby wyleczyć „przeciekające” jelita, pokonać nadwrażliwości pokarmowe (alergie, nietolerancje), wzmocnić stawy (ich elastyczność, wytrzymałość), wzmocnić układ immunologiczny, poprawić wygląd włosów, skóry, paznokci.